Homepage skot slechtiteni-skotu

Šlechtitelský program holštýnského skotu

Mléčný skot

Šlechtitelský program holštýnského skotu

Eddison TV NXA-81

Šlechtitelský program holštýnského skotuje zaměřen na ekonomickou výrobu mléka. Vycházíme z toho, že jen stěží mohou holštýnské krávy produkovat hodně mléka, pokud nejsou zdravé. Naše zkušenosti především s velkými farmami říkají, že chovatel preferuje krávy, které dojí či budou dojit v průměru 10,000 kg mléka, tučnost se bude pohybovat v rozmezí 3,7 - 4 % tuku (dle potřeby či motivace mlékárny, která surovinu odebírá), a bílkovina bude na úrovni 3,3 %. Je zcela zřejmé, že takovéto stáda je třeba budovat při tlaku na dlouhověkost a somatické buňky.

Testace

V rámci šlechtitelského programu holštýnského skotu Genoservis ročně testuje 50 holštýnských býků ročně, z toho je 4 - 5 redholštýnů. Zdrojem býků do testace je jednak dovoz špičkových embryí z USA a Kanady, dále býci pocházející z krav narozených z dovezených embryí a z nákupu býků v zahraničí. Tyto vlastní zdroje jsou doplňovány reciproční testací býků z Německa, Španělska, Maďarska a Kanady.

Charakteristickými rysy testace naší firmy jsou:

  • RYCHLOST - průměrná doba testace býků je 4 měsíce, přičemž za první tři měsíce je provedeno v průměru 95 % ze všech inseminací
  • KVALITNÍ PROVĚŘENÍ - býci jsou testováni v celé ČR, každý býk ve 100 - 120 chovech
  • SKVĚLÉ PŮVODY - pracujeme s rodinami krav, které patří rovněž k nejvyhledávanějším původům pro mnoho dalších špičkových plemenářských firem na světě.

Sindy VG-89 z MOET stáda ve Skaličce

MOET stádo holšýnských krav - Skalička

Jedním ze zdrojů mladých býků do testace je MOET stádo ve Skaličce v Zábřehu na Moravě (Genoservis - zemědělství, a. s.), kde odchováváme jalovice z embryotransferů (embrya pocházejí z předních světových rodin krav, vysoko postavených v žebříčku CTPI v USA). V současné době je na Skaličce 90 krav v laktaci, průměrná užitkovost je dosahována kolem 11 000 kg mléka na 1. laktaci; nejkvalitnější zvířata, která v programu využíváme pro produkci býků, se na první laktaci pohybují od 12 000 do 15 000 kg mléka. Býci z tohoto programu jsou prodáváni rovněž do zahraničí.