Homepage aktuality 32-narodni-vystava-hospodarskych-zvirat-tiskova-zprava

02.04.2009 Národní výstava hospodářských zvířat - tisková zpráva

Tento projekt se koná poprvé na brněnském výstavišti a prakticky bude kopírovat obdobnou akci, která se v minulých letech konala v Přerově. Dohodli se na tom jeho organizátoři – Genoservis, a.s. a Veletrhy Brno, a.s. Oba tyto subjekty spolu úzce spolupracovaly již v předchozích letech.
Genoservis, chovatelské svazy, sdružení a další odborné instituce zajistí vystavení, komentované předvádění a šampionáty hospodářských zvířat, zejména skotu, prasat, ovcí, koz a koní. Pořadatelé předpokládají ustájení až pětiset kusů zvířat v době výstavy na výstavišti. Druhou částí projektu bude prezentace technologií pro chov zvířat, krmiv, veterinárních přípravků a také zemědělské techniky, kterou zastoupí převážně regionální prodejci. Podle slov vedoucí projektu Marie Surkové je i přes současnou nepříznivou ekonomickou situaci velký zájem o účast na výstavě. „Firmy si uvědomují, že i v této složité době je nutné propagovat své produkty a služby, nelze jen nečinně vyčkávat. V tomto okamžiku máme přihlášeno již 125 vystavovatelů a další firmy se stále hlásí a žádají o informace k účasti“. Národní výstava se uskuteční za podpory Ministerstva zemědělství ČR, spolupořadateli budou Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR a další zemědělské organizace.


Špičkové kolekce skotu
Ředitel Genoservisu Tomáš Truhlář uvedl, že si kladou za cíl uspořádat dosud největší výstavu hospodářských zvířat celorepublikového významu, na které se představí špičkové kolekce skotu, prasat, ovcí a koz. „Máme velký zájem o aktivní spolupráci se všemi chovatelskými svazy a ostatními plemenářskými organizacemi“.Podle něho je v současnosti třeba bojovat za opětovné zvyšování stavu chovů, a to nejen skotu, ale i prasat.
Výkonný ředitel Svazu holštýnského skotu ČR Jiří Motyčka řekl, že v rámci doprovodného odborného programu by chtěl svaz uskutečnit setkání bonitérů a ukázat v praxi jejich práci zejména studentům i chovatelům. Pro hodnocení zvířat budou pozváni kromě českých i zahraniční rozhodčí. Současně chce svaz výstavu v Brně využít k propagaci českých produktů našich chovatelů.


Kvalitní plemena prasat, koz a ovcí
Zajímavé jsou i plány Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, kteří hodlají zorganizovat přehlídku zvířat se zaměřením na kvalitu jednotlivých plemen. Ředitel svazu Jan Stibal předpokládá, že by zájemci mohli vidět nové technologie pro chov prasat, které zajišťují vysokou ochranu životního prostředí.
Třicet druhů plemen ovcí a sedm plemen koz budou předvádět chovatelé sdruženi ve Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR. „V rámci doprovodných programů budou zemědělci předvádět
zpracování svých produktů, tedy vlny i masa, chystáme i různé ochutnávky produktů, ale též módní přehlídky se zaměřením na výrobky z vlny,“ řekl zástupce svazu Vít Mareš.


Koně na veletrhu
Součástí výstavy bude i prezentace nejrůznějších plemen koní. Desítky plemenných hřebců a klisen s hříbaty představí na ruce, pod sedlem i v zápřeži chovatelé z Asociace chovatelů koní ČR i dalších svazů. Nejlepší koně budou vyhodnoceni a oceněni na nedělním Dni koní. Pro širokou veřejnost a zejména děti bude určen venkovní westernový ranč s kruhovým koralem, kde budou probíhat ukázky westernového ježdění, komunikativní hry s koněm pro diváky i jízdy na traktůrcích a pony program pro děti. Akce navazuje na úspěšnou minifarmu při veletrhu TECHAGRO. Souběžně s programem bude probíhat i soutěžní klání v gymnastice na koni – mezinárodní voltižní závod CVI.


Zemědělská biomasa a energie
Vedoucí projektu Marie Surková zdůraznila, že se uskuteční také výstava „Biomasa jako obnovitelný zdroj energie.“ „Tento obor byl již v letech 2006 a 2008 zvýrazněn při veletrzích Techagro a Silva Regina. Letos se zaměříme na biomasu zemědělskou. Tato výstava bude připravována samostatně,“ uvedla. Doprovodný program se bude týkat pěstování vhodných rostlin a plodin k energetickým účelům, jejich zpracování a využití. Samozřejmě se bude hovořit o výstavbě bioplynových stanic, a to z hlediska využití odpadu v živočišné výrobě.

Souběžně s Národní výstavou hospodářských zvířat se bude konat Mezinárodní výstava psů Intercanis, Mezinárodní výstava koček Interfelis a Mezinárodní výstava chovatelských a jezdeckých potřeb Propet. „Našim záměrem je vytvořit zcela nový, ucelený a v Česku ojedinělý chovatelský komplex hospodářských a zájmových zvířat, doplnila Marie Surková z BVV.


Pro více informací k Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky navštivte www.vystavazvirat.cz nebo kontaktujte tiskovou mluvčí výstavy:
Martina Kremlová
Manažer PR a reklamy
Výstaviště 1
647 00 Brno
mkremlova(zavinac)bvvi.cz
Tel.: 606 787 637

Download »
pdf_icoaktual_09_04_02.pdf


Zpět na výpis aktualit